Güne Başlamak: Nasıl Başlarsan Öyle Devam Eder mi?

Güne Başlamak: Nasıl Başlarsan Öyle Devam Eder mi?

Biz insanlar günümüzün nasıl başlamasına ve nasıl bitmesine karar verebiliriz. Çünkü bizlerin seçmek gibi mükemmel bir özgürlüğü var. Günümüzün akışını bazı küçük etmenlerle güzelleştiriyor veya negatif hale getiriyoruz. İşte bu küçük etmenleri ise bizler seçebiliyoruz.

Yalnız bazen hiç böyle olmuyor. Bir uyanmışız ve her şey kötü başlamış. Neden böyle oluyor? Kesin bir cevabı yok. Belki daha önceki günlerde yaşadığımız olaylardan etkileniyoruz ama sonuç olarak kötü bir güne başlamış bulunuyoruz artık. Peki, kötü bir güne başladığımızda günün devamı da kötü mü geçer? Bu sorunun cevabını biliyorum ancak bu soruyu cevaplamadan önce sizlere bir soru ve bu soruya dair bir senaryo çizeceğim. Güne iyi başladığınızda günün devamı güzel mi geçiyor? Cevaplarınız benim için önemli şimdi senaryoya gelelim.

Seneryomuz

Güne mükemmel başladınız, uyandınız ve çok mutlusunuz, kendinizi çok hafif hissediyorsunuz. Bunu rahatlığı ve güzel hissi ile bir kahvaltı hazırlayıp bir de kahve yaptınız. Daha sonra hazırlanıp evden çıktınız ve arabanıza binip iş yerine doğru yola çıktınız. İş yerine vardınız ve arkadaşlarınıza gülümseyerek selam verdikten sonra dosyalarınızı düzenlediniz. Beş dakika sonra müdür geldi ve maaşlarınızda zam olacağını haber verdi. Gerçekten çok mutlusunuz ve harika bir gün derken bir hafta önce bir dosyada yaptığınız büyük hatadan dolayı sizi patron çağırır ve işten çıkarmak zorunda olduğunu söyler. İşte o an da dünya durmuş gibi hissedersiniz. Her şey tersine döner güzel başlayan bir gün kötü devam eder ve büyük ihtimalle o gün kötü bitecektir ancak eğer siz akşam eve döndüğünüz de hiçbir şey bitmediğini düşünüp zaman kaybetmeden yeni işlere başvuru yaparsanız eğer, o gün çok güzel bitmese bile bir sonraki gün ümit ile başlayacaktır.

Bu senaryoyu ters çevirelim şimdi kötü başlasın güzel bitsin. Emin olun ki yine gününüzün devamı sizin elinizde olacaktır. Eğer siz iş başvurusu yapmasaydınız daha kötü hissedecektiniz ama yaptığınız için daha ümitli bir hale bürüneceksiniz.

Günümüzün her anı kötü olabilir sizler bunu güzelleştirebilirsiniz belki bir kitap okuyarak, bir şeyler yazarak, sinemaya giderek veya bir müzik dinleyerek kendinizi motive edebilir ve günün devamı için güzel şeyler isteyebilirsiniz. Unutmayın ki gün içerisinde ne yaşarsanız yaşayın yaşadığınız şey birkaç dakika önce olmuş ve geri döndürüleme bir şeydir. Demem o ki günün kötüleştiği zaman ben günüme yeniden başlıyorum deyip gününü güzelleştirebilirsin…

Her Gün Kendinize Söylemeniz Gereken 10 Cümle” adlı makalemizi de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

[acf field=”alan_test”]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir