Birey Yaşantısını Farklı Etkileyen Üniversite Bölümleri

[:tr]

Üniversite bir diğer adıyla akademik eğitim. Her öğrencinin hayatının değiştiği o yer. Aynı zamanda çok farklı etkilendiğimiz bir yerdir üniversite. Biliyoruz ki üniversiteler bizlerin mesleğe atılmadan önceki aldığımız en önemli eğitimdir. Kendimize en çok katkı da bulunacağımız hayatımızın devamını sağlayacağımız eğitim yuvasıdır.

Birçok üniversite bölümü var. Bu bölümler hayatımızın devamını belirler. Aynı zamanda yaşantımızda da farklı etkileri bulunmaktadır. Üniversitelerde fakülteler bulunur. Mühendislik fakültesi, Tıp fakültesi, Edebiyat fakültesi gibi… Dikkatle incelendiğinde görüyoruz ki her fakültenin öğrencileri tıpa tıp olmasa da bazı yönleri benziyor. Zevkleri, seçimleri, düşüncüleri, karakter yapıları…

İnsanlar yaptığı meslekle, işle bütündür. İnsanların ilgilendiği alanlar, yaptığı işler insanları şekillendirir. Tabi aynı zamanda da birey yaşantısını da farklılaştırır.

Üniversitede seçilen bölümler insanın yaşantısında çok fazla farklılıklar oluşturabilir. Öncelikle bakış açısı değişecektir. Öyleki mühendislik okuyan öğrenci ile Güzel Sanatlar okuyan öğrenci bir nesneye aynı bakış açısıyla bakmazlar. Gündemleri değişecektir. Bir Tıp öğrencisinin gündemi ile Mimarlık öğrencisinin gündemleri çok ayrı olacaktır. Fikirleri ayrı olacaktır. Psikoloji okuyan bir öğrenci ile Bilgisayar Mühendisliği okuyan bir öğrenci arasında çok farlı fikirler olacaktır.

Bireylerin fikirleri, bakış açıları, gündemleri, yaşantıları, yetenekleri üniversite bölümlerine göre her zaman farklılık gösterecektir.

Başarı Nedir?” isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

[:]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir