Kundalini Enerjisi

Kundalini ve İnsan Enerjisi

Kundalini, Sanskritçe kökenli “gizemli” anlamına gelen sözcüktür. İnsan bedeninde varlığı kabul gören gizemli evrim enerjisini, insan organizamasında uyuyan ve hareketsiz potansiyel güç halini ifade eder. Omuriliğin en alt kısmında üçgen sakrum kemiğinde bulunan rahatlatıcı, annesel ve saf yaşamsal enerjiyi belirtmek için kullanılmaktadır. Kundalini, bireyi dengeli, pozitif içsel yaşam kalitesine sevk eder. Kişinin yaşam kalitesinin forma girmesine yardımcı olur.

Kundalini’nin vücuttaki çarkların hepsini açtığına inanılan enerji olduğu birçok uzman tarafından dile getirilmiştir. Kundalini enerjisi, alternatif inanç kültürü olarak bililen “New Age” ile beraber trend olmuştur.

Kundalin Enerjisi Nedir?

New Age, bir akım olarak 1980’lerde Kuzey Amerika bölgesinde yayılım göstermeye başladı. Özellikle müzik, sinema, gökçeyazın (Edebiyat) ve sanat alanlarında etki gösterdi. Beraberinde ise Kundalini enerjisini ve buna yönelik tabiri, görüşü yükselişe geçirdi. Doğu felsefesi ve inanç sisteminde bedensel – fizikî ve ruhsal enerjinin yükseltilmesi için meditasyon, yoga, namaz gibi çeşitli telkin türleri bulunmakta. An ve lahzanın farkında olmak için meditasyon ile zihin daha berrak bir hale getirilmekte. Doğu mistisizmi ve yoga felsefesinde ise çok sık karşılaşılan tabirlerin başında Kundalini gelmektedir. Bu ve benzer felsefi görüşlerde Kundalini enerjisinin bütün bedensel çarkları hayata geçirip, birey yaşantısını daha tanımlı, evrendeki konumuna göre manalı bir hal alması konusunda fayda sağladığına inanılıyor. Bahse konu bu nitelikli enerji, omuriliğin alt kısmındaki üçgen biçimli sakrum kemiğinde bulunan dişil – saf enerji olduğu ifade edilmektedir.

Kundalini Enerjisi, Kökeni ve Niteliği

Bedende doğuştan valdığı düşünülen etkin olmayan enerji türüdür. Sözcük anlamı olarak “daireler çizme” demektir. Köken olarak ise “Gizemli” manasına gelmektedir.

Enerjinin Sembolü

Kişinin potansiyelini doruğa ulaştırmaya yardımcı enerji olarak kabül edilir ve sembolü, “Kıvrılmış uyuyan bir yılan” olarak tasvir edilir.

Kundalini Sembolü

Yoga, Nefes Egzersizleri, Meditasyon gibi uygulamalar bunlardan bazılarıdır. Ayrıca bu enerjinin travmatik olayların akabinde de uyandığı belirtilir.

Enerjinin Etkileri

Uyanma durumunda belirtileri farklı, işlem yöntemleri çeşitli olsa da miktarı kişiden kişiye değişmekte ve farklı etkiler gösterebilmektedir.

Kundalini Enerjisi Uyandığında Neler Olur?

Omurga yanında “Sushumna” olarak isimlendirilen eksen boyu bir ida (olumsuz), diğeri pingala (olumlu) olmak üzere iki kanal spiraller çizerek yükselme gösterir. Bu enerji de bu kanalların etrafında sarmalı olarak yükseliş gösterir.

Önce kök çakraya gelip, sonra diğer çakralardan geçer ve bedenin enerjisini dengeler. Ruhsal ve bedensel olarak farkındalık düzeyini artırır.

Bu enerjinin ortaya çıkması birtakım zihinsel ve duygusal semptomların da eş zamanlı meydana gelmesini, tetiklemesini sağlayabilmektedir. Bu enerji uyandığında fizikî semptomların da görülmesi muhtemeldir. Bulantı, aşırı terleme, şiddetli enerjik hissetme, mide sorunu ve hatta bazı kişilerde orgazma benzer his yaşanması görülebilmektedir.

Kundalini enerjisinin uyandırılması, bilinç yoğunluğunun artırılması, algıların genişletilmesi yöntemiyle aydınlamak için bir araç olduğu kabul edilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir