Psikolojik Aikido

Psikolojik Aikido ile Hayatı Baştan Tasarlamak

Psikolojik Aikido ile hayatınızı yeniden hiç yaşanmamış gibi tasarlamak istemez misiniz?

Bazen umutsuzluğa kapılırız ve hiçbir şeyin yolunda gitmediği hissine kapılırız ya, işte böyle zamanlarda bizi tüketen olumsuz düşünce ve hisler ile savaşmak gerekir. Bu savaşın zaferle sonuçlanması kişiyi mutlu, mağlubiyet ile sonuçlanması ise hüsrana uğratıp, kedere sevk eder.

Yaşamın belli dönemlerinde sizi çepeçevre saran çaresizlik ve kaygı duygusu, içinden çıkılmayan depresyon hallerine kişiyi sokmaktadır. Bazen ruhsal sorunlara neden olsa da kimi zaman fiziksel sorunlara da yol açabilmektedir. Birçoğumuz bu durumda psikolojik destek almayı reddetmekte, kendince birtakım telkinler uygulamaya çalışmaktadır. Fakat söz konusu olan olumsuz duygular bu çözülebilen durumu daha da çözülmez bir hale sokmakta, kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu ruh hali içerisinde bireyin kendisini rahat hissetmesini ve akabinde bu ruh halinden kurtulmasını sağlayacak birtakım yöntemler mevcuttur. Psikiyatr M. Litvak’ın “Psikolojik Aikido” ismini verdiği uygulama da bunlardan birisidir.

Psikolojik Aikido yöntemine bağlı olarak önemli bazı öğretileri ele alalım.

Emin Olma

Öncelikle eylem ve uygulamalarımızı planladığımızdan, yaşamı iyi organize ettiğimizden emin olmalıyız. Sonunda mutlu bir hayatın bize göz kırptığından emin olabiliriz.

Ödemelerden Emin Olun

Birçok sefer iyilik yapanların karşılığında sizden minnettarlık beklediğini seziyor, sizin bu hissiyatta olmanız için çaba sarf ettiğini düşünüyorsanız, onlara, yaptıkları iyiliğin karşılığını ödediğinizden emin olun. Sonrasında ise onları kendi hallerine bırakın. Hayatınızda yer tutmalarına da müsaade etmeyin.

Mutluluğu Paylaşın

Dostlar iyi ve kötü günler içindir. Siz mutlu olduğunuzda onlar da mutlu olacaklardır. Mutluluğunuzu paylaşın, zira düşmanlarınız ise dostlarınızın aksine üzülecek ve hatta kahrolacaklardır.

Kitap Okuyun

Unutmayalım ki, içi boş ve faydasız insanlarla iletişim kurmak, onlarla muhatap olmak iyi bir kitap kadar size huzur vermez. En kötü, sıkıcı kitabı okumak bile boş insanlarla uğraşmaktan çok daha keyiflidir. Kitapları, blogları, makale ve fıkraları sevin.

Ülkünüzü Belirleyin

Ülkünüz olmazsa başarınız imkansızlaşır. Başarı olsa da manasızlaşır. Gaye, vizyonunuzu genişletir. Kendinize iyi ülküler çizmelisiniz.

İyi Odaklanın

İşinizden veya eşinizden yahut mevcut konum ve mertebeden ayrılmamızın, ilişkilerinizi sonlandırmamızın tek bir neden bulunur. O da, kişisel ve profesyonel olarak gelişim gösterememiş olmamızdır. Kimsede, hiç bir durum ve mevkide hata, kusur aramamalıyız. Yalnızca yapmamız gereken şey, kendimizi geliştirmeye odaklanmaktır.

Korkmayın

İnsanlardan korkmayın! Evet, insanlardan, onlarla konuşmaktan korkmamalıyız. İlk defa birisiyle taşıyorsak, korkmamızı gerektirecek bir şey olmadığı bilincinde olmalıyız. Bizim hakkımızda olumlu düşünmelerini sağlayabiliriz. Bu, bizim elimizde.

Mutluluk Paylaştıkça Büyür

Mutlu olduğunuzda onu paylaşın. Mutluluğumuz, diğer insanları da mutlu edecek, pozitif enerji etrafa saçacaktır.

Kanıtlamayın, Sadece Yaşayın

Kimsenin kimseye kendini kanıtlamak zorunda olmadığı bir hayat yaşamanızı diliyoruz. Ama ne yazık ki, günümüz dünyası birçok genç, yaşlı herkesi sürekli birilerine, bir başkasına kendisini kanıtlamak zorunda bırakıyor. Bu ise bireysel ve toplumsal sorunlara neden oluyor. Kaliteli bir hayat için mutlaka yaşamanın bilincine varmak gerekir. Kendimizi sürekli bir başkalarına kanıtlamak zorundaymışız gibi hislere kapılmamalıyız. Bunun yerine anı ve hayatı yaşamayı öğrenmeliyiz. Yoksa hayatınızı başkaları şekillendirir ve sizler de onların biçimlendirdiği hayatı yaşamak zorunda kalırsınız.

Depresyon Zararlı Değildir

Yok artık, bu da ne şimdi? Demeyin!

“İnsanların kendilerini düşünebilmesi için insanlara depresyon verildi.”

Depresyon anlarında insanlar yaşamlarını ve kendilerini sorgulamaya başlarlar. Hayatlarını tekrar gözden geçirir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir