Uyku Öncesi Yenilmemesi Gereken Gıdalar

Uyku Öncesi Yenilmemesi Gereken Gıdalar

Uyku öncesi, deliksiz bir uyku keyfi için asla yenilmemesi gereken 10 yiyeceği sizler için derledik.

İnsan yaşantısının en önemli olmazlarından birisi uykudur. Uyku, o denli kıymetli bir gereksinimdir ki günün büyük bölümünü kapsamaktadır. Yaşam kalitesine de ciddi etkileri söz konusudur. İyi de kaliteli uyku için ne yapmak gerekiyor, nasıl bir özen göstermeliyiz?

Kaliteli uyku, öncesinde yemekten geçiyor; kaliteli yemek tıpkı öncesinde kaliteli ve aktif çalışma gerektirdiği gibi…

Yemek ve Uyku, gerçek manada yaşam kalitesi için olmazsa olmaz ihtiyaçlardandır. Fakat sağlıklı bir hayat için “ÇOK” ilkesi değil, “DENGE” ilkesi gereklidir. İhtiyaç ötesi yemek yemek zevk meselesidir. Yine ihtiyaçtan fazla uyku ise ya zevk ötesi bir alışkanlık ya da hastalıktır. Bu yüzden dengeyi iyi kurmak gerekiyor. Kaliteli bir uyku, akabinde kişiye enerji ve zindelik katar, doğru ve etkin düşünmeyi sağlar. Bu sebeple uykuya özen göstermeli ve hakkını vermeliyiz.

Kaliteli ve deliksiz uyku için öncesinde 10 besini tüketmeyi kesin!

Uyku Düşmanı Kırmızı Et

Kulağa sağlıklı, cazip bir besin olarak gelmesine aldanmayın. Yemek öncesi bedenin onarımını sekteye uğratacak, dinlenme safhası olan uykuda enerji tüketmeye neden olacaktır. Uyku öncesi kesinlikle tüketilmemesi gereken besinlerin başında kırmızı et gelmektedir.

Sağlık Nedimeleri Sebzeler

Normal şartlarda en sağlıklı besinler arasında sebzeler gelir. O yüzden “Sebze de uykuya zarar verir mi hiç” demeyin. Sebzeler bilindiği üzere yüksek oranda lif içerir ve uykunun kaçmasına neden olur. Sakın ola rejim adına yatmadan, uyku öncesi bir tabak salata yemeyin.

Tehlike Saçan Cips ve Atıştırmalıklar

Normal hayatta, günün her saatinde faydasından çok zararı olan hazır cips ve abuc cuburlar, gerçekten sağlık açısından tehlike oluşturan besinlerdir. Fazlaca yağ, şeker ve kimyasal madde içeren bu ürünler beden, zihin ve ruh için tehlike arz eder. Paketler ürünler büyük ölçekte monosodyum glutamat içerir. Bu da Çin tuzu olarak bilinen bir tuz çeşididir. Bu maddeler ise vücudu rahatsız eder, sindirim sisteminin çalışmasını olumsuz etkiler. Doğal biçimde uykuyu olumsuz etkiler ve ani uyanma ile beraber birden uyku kaçması gibi sorunlar baş gösterir. Gece yarısı birden uyanıp, uykunuz kaçıyor ise abur cubur, hazır gıda, paketli ürün ve özellikle cips tüketimini durdurun.

Makarna

Severek yediğimiz makarnalar, özünde hamurdur. İçerisindeki şeker, çok hızlı biçimde yağa dönüşmektedir. Bu da uyku öncesi ciddi zarar teşkil eder. Uyumadan, akşamları makarna tercih etmek pek tavsiye edilmez.

Yazın Vazgeçilmezi Dondurma

Mevsim yaz, hava sıcak ve şimdi bir dondurma ne güzel gider, demeyin! Dondurmalar da ciddi oranda yağ ve şeker deposudur. Bedenin sindirim sorunu yaşamasına neden olur.

Pizza

Pizza mı? O da yine hamur işi ve bol miktarda baharat, yağ ve şeker içeriyor. Bol miktarda çeşitli malzeme içermesi, reflü ve ülser gibi mide sorunlarına neden olabilmektedir. Donmuş pizzalar ise bolca yağ içerir. Kesinlikle uyku öncesi pizza tüketilmemelidir. Gece vardiyalarında çalışanların da uyumasalar dahi o saatte pizza yememeleri gerekir.

Mısır Gevreği

İçindeki bol miktarlı şeker ve nişasta, neden uykudan önce tüketilmemesi gerektiğini gösteriyor. Sabahlar tüketilebilir ama uyku öncesi asla!

Çikolata

Çikolata yemek için özel bir zamana ve mekana gerek yoktur. Ayrıca mutluluk ve haz veren bir gıdadır. Ancak yoğun miktarda kafein içerir. Bu madde ise uykunun düşmanıdır. Kulağınıza küpe olsun.

Alkol

Aslında pek bir lafa gerek yok. Ama yine ifade etmek gerekirse alkol, bedenin kendini onarma sürecini deprem gibi doğal afet vurmuş gibi yerle bir eder. Kesinlikle uyku öncesi alkol tüketilmemelidir. Aslında uyku öncesi ve sonrası, hayatın hiç bir anında alkol tüketilmemelidir. Alkol, beden ve zihin için ciddi tehlike arz eder.

Acılı Yemekler

Karbonhidrat bakımında acı biberin faydası ve zenginliği bilinen bir gerçek. Ayrıca kalorisi de yüksek. Fakat uykudan önce pek tüketilmesi önerilmez. Çünkü uyku kalitesini olumsuz etkiler, vücudu ağırlaştırır ve deliksiz uykuya mani olur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir