Reformer Pilates İle Kilo Verme

Reformer Pilates ile Kilo Verme

Esneten ve kilo vermeye yardımcı olan Reformer Pilates, son zamanların en fazla eğilimde olan kavramları arasındadır. Standart pilatestten farklı tarzda, farklı aletlerle yapılmaktadır. Peki bu reformer denilen şey nedir, faydaları nelerdir?

Spor yapmak, ne kadar sağlıklı olsa da zahmetli ve yorucu bir iştir. Özellikle kilolu kişilerin pek keyif almadığı, çokça yorulduğu etkinliklerdendir. Fakat sportik aktivitelerin gerek beden, gerek zihin, gerek iç hissi özellik bakımından birçok fayda sağladığı bilimsel olarak çok kez ispat edilmiştir. Spor mekanı ve salonlarında vakit kaybetmek istemeyenler çoğunlukla doğa sporlarını veya evde uygulayabilecekleri egzersiz yöntemlerini tercih ediyor. Son zamanların popüler spor biçimi ise bunlardan biraz daha farklıdır. Reformer Plates olarak adlandırılan bu yöntem, egzersiz trendi olarak nitelendirilebilir. Sıkılaşma, esneme bir arada bir uygulama denilebilir. Klasik pilatesten ise farklı yapıdadır. Reformer Pilates sayesinde vücut esnetilir, güçlendirilir.

Reformer Pilates Nedir?

Spor yapmayı istiyor ama klasik spor salonlarına bağlı kalmak istemiyor musunuz? Bu ve benzeri yöntemlere ek seçenek arayanlardan mısınız? O halde son dönemin en trend egzersizi pilatesin ardından şimdi sıra daha trend olan reformer pilates de. Klasik pilatesten farklıdır. Özel alet kullanılarak yapılır. Bu aletler sayesinde yüzü aşkın egzersiz yapmak mümkün. Bu hareketler bedenin belli alanlarını çalıştırmaktadır. Vücudu çok daha zinde, kuvvetli ve esnek yapıya sokar. Klasik pilatesten ise çok daha yoğun program içerir.

Geçmişe Uzanan Temeli

Bu pilates aletlerinin geçmişe dayanan temelleri bulunuyor. I. Dünya Harbi’nden bu yana yaralı askerlerin yatak tedavilerinde Joseph Pilates tarafından sıkça kullanılmıştır. Günümüzde de kullanılmakta ve 6 temel ilkesi bulunmaktadır;

  • Odaklanma,
  • Doğruluk,
  • Nefes,
  • Akıcılık,
  • Kontrol,
  • Düzenlilik
Reformer pilates Örnek Gösterim

Reformer pilatesin Faydaları

Fiziksel ve mental faydaları dışında bedenin esnek ve kuvvetli bir yapı kazanmasını sağlar. Kaslardaki bağ dokusunu güçlendirir ve vücut daha esnek bir yapı kazanır. Ayrıca vücudun “Core” olarak adlandırılan bölgesini kuvvetlendirdiğinden dolayı bel, sırt bölgelerindeki ağrıları azaltır, omurgayı hizalar ve duruş bozukluğunu düzeltir. Kasların şekillendirilmesinde, vücudun sıkı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasında, kolayca kilo verilmesinde etkilidir. Doğru nefes alımını bedene öğretir.

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Evvela özel aletle yapıldığı bilinmelidir. Dirençli yaylar kullanılarak tasarlanmış bu alet, çok yönlü olup, yüzden fazla egzersizi yapmaya olanak sağlar. Oturarak veya ayakta durur vaziyette uygulanmaktadır. Kayış ve ilave donanımlar ile pilates yapılıyor. Kişise göre uzunlukları, denge ve esnekliği ayarlanabilmektedir. düzenli biçimde uygulanması durumunda kısa sürede fark görülebilmektedir. Haftada 2 – 3 gün ortalam bir saat uygulamak yeterlidir.

Muhakkak Pilates eğitmeni eşliğinde uygulanmalıdır. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir