Değişim için yılbaşını beklemeyin.

Değişimi Yılbaşına Erteleme!

Yeni yıla girmeden de kararlar alabilir, değişime merhaba diyebilirsiniz.

değişim, diğer bir tabirle varyasyon veya trampa.

Canlılar evrenin muazzam harikalarındandır. Onları seyretmek sağlıklı her bireye ilham verir. Canlıların hepsi bedenleriyle etkili ve kıskandırıcı bir bağlılığa sahiptir. Değişim ise canlıların doğasının bir parçasıdır. Sıkıldıklarında, sevindiklerinde yahut uyanmak istediklerinde ve neye ihtiyaç duyuyorlarsa bunu doğal yolla fark edip, karşılarlar. Peki ya bizler?

Misal verecek olursak, güne başlamadan, yataktan kalkmadan önce biraz esniyor, vücudu yumuşatıyor muyuz? Kaslara veya liflere birazdan ayaklanacağınızın mesajını veriyor musunuz? Oldukça basit olan bu ihtiyacı ne yazık ki, çoğumuz ihmal ediyor, alarm sesiyle doğrudan uyanıp, kalkıyoruz. Bedenen değil de zihinden zoraki kalkma eğilimine giriyoruz. Bunu da alarmı sürekli erteleyerek devam ettiriyor ama yataktan kalkmamakta ısrar ediyoruz. Siz de mi bu haldesiniz? Hak veriyor musunuz?

Bu duruma son verecek, değişime sizleri hazırlayacak, yılbaşını beklemeden yaşam kalitenize katkı sağlayacak bir tavsiyeyi ile sorunlardan arınmak mümkün.

Doğru gerçekleştirilen değişim, yaşam kalitenizi artıran en etkin alışkanlıktr.

Kaliteli Yaşa Koçu

Zerdeçal

Faydaları saymakla bitmeyen, hasta olduğumuzda çaylarımıza bol miktarda eklediğimiz bu baharat türünü, neden sağlıklı iken de tüketmeyelim ki? Daha bu gibi birçok doğal fayda sağlayan gıda var ki, sağlıklı iken de tüketmemekteyiz. Mindfulness pratikleri, saat sekizden sonra yemek yememek, limonlu su içmek, günde 6000 adım atmak diye uzayıp giden bir veya birden fazla liste sunmak mümkün. Hepsini yapmak için de zaman, takat ve istikrar oldukça kısıtlı. Bu nedenle de içerisinden yalnızca birkaçını seçip, deniyoruz ve sonra unutuyoruz.

O halde şimdi sıkı durun. Tümünü bir kenara bırakın demiyoruz, yalnızca bir teklifte bulunuyoruz. Yeni yıla girmeden evvel, gelecek yılı beklemeden içine bilgi olarak sinen ve denemek istediğin yalnızca iki şeyi seçebilirsin. Bir davranışın alışkanlık olması için 21, tamamen kalıcı olması için ise 41 gün gerekmektedir. Seçtiğiniz iki davranışı, uygulamayı 3 hafta uygulamak için azimli ve kararlı olunacağına dair önce kendinize bir söz verin. Bu süreci ise haftalık bir deftere yazın. 3 Hafta sonunda okuyarak aşamanızı ve nerelerde eksik kaldığınızı gözlemleyin. Akabinde zaten devam edeceksinizdir. Seçtiğiniz bu iki şeyin yaşam kalitenize fayda sağlayacak alışkanlık olması dileği ile…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir