Kemiklere Faydalı Besin ve Vitaminler

Özellikle ilerleyen yaşlarda kemiklerde zayıflama ve güçsüzleşme görülmekte, kemiklerin güçlendirilmesi gerekmektedir. Kemiklerin güçlendirilmesinde en önemli madde ise “Kalsiyum” olarak bilinmektedir. Kalsiyum ve Omega-3 bakımından zengin gıdaların tüketilmesi ise kemik sağlığı için büyük önem teşkil eder. Bol miktarda faydalı besin tüketmek gerekir.

Önemli besinlerin tüketilmesiyle beraber sağlıklı beslenme de kemik gelişiminde büyük öneme sahiptir. Kemiklerin güçlenmesi için düzenli olarak Kalsiyum, Omega-3, D Vitamini, Potasyum ve Magnezyum bakımında zengin gıdalar tüketilmelidir.

Yoğurt ve Peynir

Süte nazaran yoğurtta kalsiyum oranı daha fazladır. Ortalama sütün 3 katı kadar kalsiyum içermektedir. Kemiklerin gelişiminde büyük öneme sahiptir.

Sardalye Balığı

Birçok vitamini bir arada barındıran ve yüksek oranda kalsiyum içerek gıdalardandır. 3 adet sardalye balığının kuyruğu, bir bardak sütteki kalsiyum ve etkiye eş değerdir.

Soya Ürünleri

Soya ürünlerinin her çeşidi kalsiyum açısından oldukça zengin gıdalardandır. 10 gr. Soya içermekte olan bir gıda dahi gündelik kalsiyum gereksinimini karşılamaya kâfidir.

En Faydalı Besin Süt

Kemiklerin gelişiminde en önemli role sahip gıdaların başında süt gelir. 50 yaş ve üzeri bireylerin mutlaka alması gereken günlük gıdalardandır. 1000 miligram alınması önerilir. Gündelik beslenmeye katkı olarak kalsiyum ihtiyacını süt ile karşılamak mümkündür ve büyük önem teşkil eder.

Somon Balığı

Bol miktarda Omega-3 barındıran balıkların başında Somon balığı geliyor. Kemiklerin gelişiminde ve sağlamlaştırılmasında da büyük öneme sahiptir. Sağlıklı kemikler için haftada 2 defa somon tüketilmelidir.

Fasulye

Fasulye, kalsiyum olarak oldukça zengindir. İçeriğindeki Omega-3, kemik sağlığı ve gelişimi açısında oldukça faydalıdır. Kemiklerin korunmasında ve güçlendirilmesinde etkilidir.

Anne Sütü

Kemikler, diğer dokular gibi canlı yapıdadır. Bu yapı, kollajen diye nitelendirilen ve esnekliği sağlayan proteinle bu yapının sağlamlaştırılmasını sağlayan kalsiyum ve fosfattan oluşmaktadır. Bu durum anne karnında başlamaktadır. Bu yüzden annenin beslenmesi ve beslenme alışkanlıkları çocuğu etkiler. Kemik gelişimi için bebeklikte yeteri miktarda anne sütü alınmalıdır. En faydalı besin grubunda anne sütü yer alır.

Kalsiyum ve Fosfor

Kemikler için kalsiyum ve fosfor önemli olduğundan yeteri miktarda ve sıklıkta kalsiyum ve fosfor içeren gıdalar tüketilmelidir. Kalsiyum açısında zengin olan bazı gıdalar; cevir, fasulye, fıstık, badem, brokoli, süt ve süt ürünleri, sebzeler, balık, kurutulmuş meyveler, lahana ve baklagillerdir.

A Vitamini

A Vitamini de kemiklerin gelişim ve büyümesinde önemli role sahiptir. A vitamini açısından turuncu renkli besinlerle birlikte süt, yumurta, kivi, erik, incir, balık, karaciğer ve brokoli zengindir.

Magnezyum

Kemik gelişiminde bir diğer önemli role sahip olan magnezyumun da düzenli alınması gerekir. Bu hususta magnezyum açısından zengin olan tahıl taneleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz.

Çinko

Sağlıklı ve güçlü kemikler için çinko da önemlidir. Çinko ihtiyacını deniz ürünlerinden, et, mantar, ceviz, badem, fındık, fasulye, taze bezelye ve bulgur gibi gıdalardan karşılayabilirsiniz.

Potasyum

Kemikler için gerekli maddeler arasında potasyum da bulunur. Günlük 3,5 gram tüketilmesi gerekmektedir. Potasyum bakımından zengin koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru kayısı, sakız ve somon balığı gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

D Vitamini

D vitamini, A vitamini ve kalsiyumla birlikte kemik sağlığı için etkili ve faydalı vitaminler arasındadır. D vitamini bakımından zengin somon, ton balığı, uskumru, sardalye gibi deniz ürünlerinin yanı sıra tereyağı, süt ve süt ürünleri, balık yağı, yulaf ezmesi vb. besinler yiyebilirsiniz.

K Vitamini

K vitamini, kemik dostu bir vitamindir. D vitamini içeren besinlerde bol miktarda K vitamini de bulunabilmektedir. Ayrıca ıspanak, maydanoz, şalgam, pancar yaprağı, marul, brokoli, bamya, peynir ve yumurta gibi gıdaların yanında soya fasulyesi, yeşil çay, kivi, havuç, kuru kivi ve yaban mersini de K vitamini açısından zengindir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir