40 Yaş Sonrası 10 Maddede Kilo Verme

40 yaşından sonra kilo vermek oldukça güçtür. Ev hanımı, çalışan, erkek veya kadın fark etmeksizin herkes için belli bir yaştan sonra kilo vermek zor bir hale dönüşür. Ancak uzmanlar günlük yaşantıda yapılacak bir takım değişikliklerle bu sorunun giderilebileceğini ispatladı. Kilo verme sürecini hızlandıran ve olumlu etki eden 10 önemli ipucunu uzmanlar listeledi. Bu değişiklikler menopozun neden olduğu sıcaklık basmalarını, yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkları gidermeye yardımcı olmaktadır.

Ağırlık Çalışmak

Çok aşırıya kaçmadan DÜZENLİ olarak ağırlık çalışmak, kişinin bedensel sorunlarını ortadan kaldırmakta ve kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Günlük Tutmak

Kaiser Permanente Sağlık Araştırmaları Merkezinde yapılmış araştırma ve çalışmaya göre yeme alışkanlıklarını kayda alan ve takip eden kişiler, etmeyen kişilere göre yüzde 50 oranında daha fazla kilo vermektedir. Ne yiyip – yiyeceğinizi ve içtiğinizi kayıt altına alın.

Düzenli Günlük Yürüyüş Yapmak

Günlük düzenli olarak yürüyüş yapmalısınız. Muhabbet ve müzik dinleme işlemlerinizi, e-kitap okuma alışkanlıklarınızı yürüyüşlerle geliştirin. En az 30 – 45 dakika günlük düzenli yürüyüş yapmalısınız.

Omega-3 Yemeğe Özen Göstermek

Birçok araştırma göstermiştir ki, Omega-3 ilaveli gıdalar tokluk hissini daha uzun süre korumaktadır. Bu da sıkça yemek yeme arzunuzu ortadan kaldıracaktır. Somon, yumurta vb. gıdalar tüketin.

Bolca Lifli Besinler Yemek

Lifli gıdalar sağlık açısından oldukça faydalıdır. Öyle ki, Annals of Internal Medicine’de yayınlanmış bir çalışmaya göre artan lif alımı, katılımcıların 8 haftalık bir döngüde 4,6 kg vermiştir. Bir yıl boyunca kilo vermeye devam ettirdiği uzman çalışmalarıyla kanıtlanmıştır. Doğru miktarda lif alımı, menopoz gibi hormonsal değişikliklere eşlik eden sindirim sorunlarına karşı da önleyici ve faydalı yapıya sahiptir.

Tatlandırıcı Kullanmamak

Yapay tatlandırıcılar Obezite ve aşırı karın yağının artmasına neden olur. Bu, birçok Üniversite araştırmacısı tarafından belirtilmiştir.

Bacakları Güçlendirmek

Bacak kaslarının güçlü olması, düşme ve kırılmaları, bu tarz riskleri ortadan kaldırır. Refleks gücünü artırır. Sıkılaşma ve cilt sağlığı için önemlidir.

Yüzmek ve Kilo Verme

Spor mu yapmak istiyorsunuz? Aslında yapmanız adeta farz olmuştur. Ama doğru ve etkili spor için yüzme idealdir. Özellikle 40 yaş üstü kadınlar yüzme gibi düşük etkili egzersizlerle eklemlerde yıpranma, aşınma vb. sorunu ortadan kaldırabilir.

Düzenli – Dengeli Beslenme

40 yaşından sonra kadın-erkek düzenli ve programlı bir yeme alışkanlığı edinmelidir. Menopozda çok daha kötüleşen yüksek yağlı ya da şekerli gıdalar yeme alışkanlığını düzenler. Düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

Yeşil Çay İçmek

Yeşil Çay, antioksidan ve kafein birleşimidir. Orta yaşlarda sıkça eşlik eden enerji dalgalarını dindirir ve gereksinimleri karşılar. Bolca tüketmeye özen gösterin.

Bunlar haricinde 3 önemli hususa da dikkat etmekte fayda vardır;

  • Gece asla yemek yemeyin.
  • Bol miktarda su için, en az günlük 2,5 litre su içmelisiniz.
  • Zararlı yeme-içme alışkanlıklarını terk etmelisiniz. Misal; Alkol, uyuşturucu, sigara, aşırı kahve tüketimi, tatlı krizine girme, abur cubur yeme…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir