Mutluluk İçin Beynin Eğitilmesi ve Mutlu Eden Kitaplar

Beyin ile mutluluğun ilişkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Beynin biyolojik kısmı ile daha çok ilişkilidir. Beyin ve vücudun salgıladığı bazı hormonlar, kişinin mutluluk seviyesini etkilemektedir.

Mutluluğu doğrudan etkilen bazı hormonlar, Dopamin, Serotonin ve Oksitsin gibi hormonlardır. Egzersiz yapmak, sağlıklı ilişki kurma ve dengeli beslenme durumlarında bu hormonlar salgılanır. Bunlara ilaveten nörüpsikoloji alanında da bir takım önemli çalışmalar yapılır. Beyin eğitilmesi durumu sıkça rastlanılan bir durumdur. Bu durum için “Nöroplastisite” kavramı kullanılmaktadır. Nöroplastisite, beynin değişme ve yeniden yapılanma özelliğidir. Beyin durmaksızın değişmekte olduğundan üzüntüyü de, keder ve stresi de, mutluluğu da yahut ruhsal iyi oluş durumlarını da öğrenebilmektedir.

Kişi durmadan ruhsal (psikolojik) olarak olumsuz ve kaygılı davranışlar sergilediğinde beyinde oluşacak bağlantılar o yönde olacaktır. Fakat iyimser, merhamet sahibi ve de mutlu bir karakterden bahsetmek için beynin bu halden değişime gitmesi gerekmektedir. Mutluluğu adeta alışkanlık ve özlü davranış modeline dönüştürmesi gerekmektedir. Albert Scweitzer’in ifadesiyle “Mutluluk paylaştıkça çoğalan tek şeydir.”

Mutlu olmak, beyni eğitmek için hangi kitapları okumalıyız?

Mutluluğa dair düzinelerce, sayılamaz düzeyde kitap kaleme alınmıştır. Felsefi, dini, psikolojik birçok alanda kitap bulunmaktadır. Bu doğrultuda ise bilimsel deney ve kaynaklara dayanan kitapları okumak daha mantıklıdır. Bazı uzmanlarca önerilen bazı kitaplar şunlardır;

  • Sonja Lyubomisky’ın kaleme aldığı “Nasıl Mutlu Olunur” adlı kitap,
  • Pozitif psikolojinin kurucularından Martin Seligman’ın “Gerçek Mutluluk” adlı kitabı,
  • Mutluluğun Formülü” adlı Stefan Klein’in yazdığı kitap,
  • Haidt’ın kaleminden “Mutluluk Varsayımı” kitabı doyurucu kitaplar arasındadır.

Ayrıca Tuğba Aydın’ın önerileri arasında yer alan “Oxford Handbook of Happiness” kitabı da mutlulukla ilgili fayda sağlayacak ve beynin eğitilebilmesine olanak tanıyacak en iyi kitaplar arasındadır.

Kitaplar, birey ve toplumun yaşam kalitesini artırma hususunda tarih boyu en önemli materyaller ve kurtarıcılar olmuştur.

Kendinize vakit ayırın. Ayrıca Karar verip, tüm elektronik ve dünyevi uğraşları bir kenara bırakın. Bu şekilde bir köşeye çekilip, derin düşüncelere dalarak nefes egzersizleri yapın. Hem de hafif bedensel egzersizlerle derin düşüncelerinizi bütünleştirin. Tüm duygu, zihin, beden ve ruhsal olgularınızı, sahipliklerinizi gözden geçirin. Bu şekilde zerresine kadar tümünü yeniden biçimlendirip, mutluluğa en büyük adımı atın. Hadi başlayın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir