Basit Uygulamalarla Stres Yönetimi

Stres, kişinin hayatını olumsuz etkileyen en büyük sorunlardan birisidir. Ancak basit adımlarla stresin yönetilmesi ve yaşam kalitesinin artırılması mümkündür. Stres yönetimi, karma bir yapı gibi görünse de basit adımlarla bunu başarmak mümkündür.

Basit Yollu Meditasyon

Stres yönetimi uygulamalarında ilk tavsiye meditasyon (derin düşünme)’dir. Basit ve hoşlanılabilecek türde meditasyonlar yapmak, stresten uzaklaşma konusunda destekleyici uygulamalardandır. Ne denli düzenli ve özverili meditasyon yapılırsa o denli faydalı olmaktadır.

Meditasyon konusunda faydalı olabilecek kaynaklar, mobil uygulamalar ve canlı destek yaşam koçları vardır. Bu kaynaklardan destek alarak meditasyona başlayabilirsiniz. Yoga, Namaz, Reiki, Rabıta, Semah vb. uygulamalarda en etkili ve faydalı meditasyon yöntemlerindendir.

Okuma Alışkanlığı

Okumak, kişiyi stresten en sağlıklı uzaklaştıran uygulamalardan birisidir. Okuyacağınız her satır, size rahatlık verecektir. Bu konuda ise kendinize öncelik vermelisiniz. Popüler kitapların yerine size özel, beğendiğiniz kitapları tercih etmelisiniz. Okuma alışkanlığının faydaları saymakla bitmez. Zihin ve duyguları karıştıran gündemsel konular da sizi strese sokar. Bu yüzden gündemden uzak konuları okumaya yönelmelisiniz. Bilimsel veya edebi içeriklerle kendinize ziyafet verin. Divan edebiyatından ve dünya klasiklerinden bu hususta faydalanabilirsiniz.

Hızlı okuma sorununuz da mı var?

Yürüyüşe Çıkma Huyu

Ani buhrana sokan stresten uzaklaşmanın ve sizi yatıştırıcı hale bürünmenin en kolay yolu yürüyüştür. Etkili ama gayret gerektiren bir uygulamadır. Hem zihinsel, hem bedensel olarak kişinin sağlığına fayda sağlar. Verimlilik ve performans artırmak için de yürüyüş etkilidir. Yürüyüşte stres sizinle gelir ama zihniniz uzaklaşır.

Müzik Dinleme İle Stres Yönetimi

Son günlerde sıkça duyulan “Müzikli tedavi” strese karşı en etkili yollardan sadece birisidir. Müzik ruhun gıdasıdır. Hayata olumlu etkileri vardır. Hoşlandığınız, ruhunuza iyi gelen müzikleri seçmeli ve dinlemelisiniz. Aşığı isyan ve şiddet eğilimi barındıran müzikler kesinlikle dinlenmemelidir.

Stres Mücadelesinde Engelleri Aşmayı Başarmak

Geleceğini haber vermeden birden ortaya çıkar stres. Ne olduğu anlaşılmadan kişiyi kıskacına alır. Çıkması zor ve tetiklenmesi kolaydır. Bu durum ve durumlarda her zaman stres yönetimine hazır olmalısınız.

Gereksiz Stresten Uzak Durmalısınız

Stresle yüzleşmek için onu yaşamak gerekir. Öyle anlar vardır ki, stres yapmaya hiç değecek durumlar değildir. Bu tarz durumlarda gereksiz stresten uzak durmayı başarmalısınız. Bunu başarmak için de 2 önemli tavsiyeyi önemsemelisiniz.

  1. Kendi standartlarınızın ve kapasitenizin farkında olmalı, gerektiği anlarda HAYIR diyebilmelisiniz.
  2. Bir yakın veya tanıdık süzekli sizi strese sokuyor, strese girmenize neden oluyorsa onunla geçirdiğiniz vakitleri daha da azaltmalı, hatta mümkünse irtibatı koparırcasına kesmelisiniz.

Durumu Değiştirmeye Çalışma

Stres yönetimi he daim yapılır. Ama stresle mücadelenin her zaman mümkün olamayacağını iyi bilmelisiniz. Stres oluşturan vaka ve durumlara karşı durulamadığında ona karşı yaklaşımı değiştirmelisiniz.

  • Düşüncelerinizi en uygun tarzda dille getirmelisiniz. Yoksa söylemediğiniz her söz, düşünce sizi strese sokacaktır.
  • Durumu değiştirmeye çalışırken farklı birinden bir şey isterken uzlaşmacı olmalısınız. Aksi durumda stres daha da çıkılmaz hal alabilir, farklı stres kaynakları doğabilir.

Stres Etkenlerine Uyum Sağlama

Bazı durumlar da vardır ki, stres etkenlerine bireysel ve zihinsel olarak her kapsamda uyum sağlamak gerekir. Bu uyumluluk ise ona saygı duyduğunuzun bir nişanesi olacağından olumsuz düşüncelerden arınmanız çok daha kolay bir hal alacaktır. Stres etkenlerine uyuma ilişkin beklentilerinizi de tekrardan gözden geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

  • Mükemmeliyetçi olmak stresin başlıca kaynaklarından birisidir, zira bir şeyi eksiksiz yapma çabası hata yapmaya şansını artırır. Stresi doğurur. Stresi yenmek için mükemmeliyetçilikten arınmalı ve bu huydan uzaklaşmalısınız. Kusursuz kul olmaz.
  • Bir sorun yaşadığınızda onun üzerinde olumsuz düşünmeyi bir kenara itin ve size sunduğu fırsatlara odaklanın. Bu fırsatları iyi değerlendirin.

Kontrol Sınırını Kabullenme Hali

Toplumsal ve yaşadığınız ülke koşullarından dolayı bazı stres kaynakları hiç bir şekilde değiştirilemeyebilmektedir. Değişimi veya kontrolü oldukça zor olabilmektedir. Mesela sevdiğiniz bir kişi veya yakınınızı kaybetmek, bir vefat haberi sizi ciddi anlamda strese sokabilir ve durumun değişimi olanaksızdır. Bu ve bezer durumlarda ise yapmanız gereken en etkin ilaç ve yöntem ise kabullenmektir.

  • Bazen hayatta bazı şeylerin kontrol edilmesi olanaksızdır. Bu durumlarda kontrol sınırınızı bilmelisiniz. Bu şekilde stres düzeyiniz azaltılabilir ve sizi etki altına alacak stres süresi düşürülür.
  • Hayatınızın her anı yolunda gitmese dahi memnuniyet duygusuna sahip olmak, stresi devre dışı bırakır. Bazı şeyleri elde etmek ya da değiştirmek isteyebilir ve böyle bir imkânınız olmayabilir. Tüm sonuçları memnuniyetle karşılamak, sizi stres altında tutmaktan kurtarır. Baskıyı azaltır.

Stres yönetimi bireysel olarak ciddi yatırım gerektirir. Evvela vakit ayırmayı kabullenmeli, bununla beraber kararlı olmalısınız. Kararlılığın olmadığı evrelerde stresten kurtulma olasılığı çok düşüktür. Belirtilen tüm adım ve uygulamalar stres yönetimini gerçekleştirme hususunda başarılı kılmıyorsa sizi, mutlaka profesyonel destek almalısınız ve uzmanlara görünmelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir