Makyajla Uyumanın Zararları

“Asla ama Asla makyajlı uyumayın!” Makyajla uyumanın zararları ise saymakla bitmez.

Makyaj, güzel görünmek içindir. Ancak amacı şayet uykuya dâhil olursa ölümcül bir zehre dönüşebilmektedir. Makyajı tam ve etkin biçimde çıkarmadan uyumak, cilde ciddi hasar vermektedir. Gece tatlı uykunun bozulmasına, sabah 2 kat daha fazla iş yükü çıkmasına ilaveten neden olmaktadır.

Her şeyden önce şu belirtilmelidir ki, sürekli makyaj yapmak, çok fazla makyaj ürünü kullanmak, kalitesiz makyaj ve kozmetik ürünler kullanmak ve makyajla uyumak gerçekten zararlı ve sağlıksızdır. Cilt başta olmak üzere birçok sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tek bir makyaj ürünü dahi kullanılmış olsa mutlaka uyku öncesi temizlenip, ciltten arındırılmalıdır.

Maskara, Eyeliner ve Göz Farıyla Uyumanın Zararları

Makyajı temizlemeden, maskara ve göz farını çıkarmadan uyumak, kirpiklerin kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Kirpik diplerini tıkayan maskara, yeni kirpik çıkmasına mani olur. Ayrıca göze de zarar vermektedir. Temizleme esnasında da gözün tahriş olmasına neden olur. Göz ve göz çevresinde bakteri, kızarıklık, yanma gibi sorunlara neden olur. Sürekli maskara ve göz farıyla uyumayı adet haline getirmek ise körlüğe ve göz iltihabına neden olmaktadır. Rimel ve benzeri ürünler de benzer zararları vermektedir.

Kapatıcı ve Fondötenle Uyumanın Zararları

Fondöten, kapatıcı ve benzer ürünler cilt gözeneklerini tıkar. Makyaj temizlenmediğinde, bu tür ürünlerden cilt arındırılmadığında cilt tahriş olur ve gözenekler tıkanır. Gece cilt kendini yenileyemez ve temizleyemez. Nefes alması imkânsızlaşır. Akabinde ise cilt yenilenemediğinden elastikliğini yitirir. Ciltte sivilce, akne ve erken yaşlılık belirtileri görülür. Makyajsız kişinin yüzüne bakılamaz olur. Fondötenle beraber pudra, allık, kapatıcı, silikonlu makyaj bazı gibi ürünler benzer zararları cilde vermektedir.

Ruj İle Uyumanın Zararları

“Dudak çatlağına iyi geliyor.” Gibi bir halk uydurmacası ne yazık ki yanılgıdan ibaret. Ruj, dudak çatlağına iyi gelmemektedir. Hatta Ruj ile uyumak dudakların özellikle çatlamasına ve nem dengesini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ruj yerine nemlendirici kullanılmalıdır. Dudakların daha sağlıklı ve güzel görünmesi için ruj değil, dudak Peeling uygulaması ve nemlendirici daha verimli olacaktır.

Saç Spreyi veya Jöle ile Uyumanın Zararları

Saç formunu, şeklini korumak amacıyla saç spreyi veya jöle kullanıyor olabilirsiniz. Genel de zaten zararlı olan bu ürünler, yıkanmadan uyunduğunda ise adeta zarar organizmalarına dönüşmektedir. Saç spreyi saçı kurutur, sebum dengesini ve cilt temizleme mekanizmasını bozar. Neticede ise saçlarda çabucak yağlanma, kuruluk ve kopma görülür. Kepeklenme, saç dökülmesi ise ilerleyen süreçlerde kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla yatmadan evvel saçlar iyice temizlenip, yıkanmalı ve kimyasal her tür üründen arındırılmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir