Kaliteli Makyajı Olumsuz Etkileyen 9 Makyaj Hatası

Doğru bir makyaj, kaliteli yaşamın olmazsa olmazlarındandır. Kaliteli görünüş, kişide öz güven duygusunun pekişmesini sağlar. Ancak çok sık yapılan 9 makyaj hatası var ki, makyajın kalitesini düşürmekte, kişinin yaşantısında olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu hataları en aza indirmek için makyaj tüyolarını iyi bilmek gerekir.

Doğru ve kaliteli makyaj, daha bakımlı ve de güzel görünmenin anahtarıdır. Ancak doğru ve kaliteli makyajla sık, etkili ve büyüleyici bir görünüme sahip olabilmek varken, küçük bir makyaj hatası istenmeyen görünümlere neden olabilmektedir. Genellikle ise 9 farklı makyaj hatası söz konusudur.

Nemlendiricinin Unutulması

Kaliteli görünüm için yegâne şart nemlendirilmiş, pürüzsüz bir cilde sahip olmaktır. Çoğu kişi yüzünü su veya yağ temelli nemlendiricilerle nemlendirmeden makyaja başlamakta ve kaliteli makyaja ciddi sekte vurmaktadır. Siz, siz olun, makyaj öncesinde muhakkak nemlendirici uygulayın.

Hatalı Işıklandırma

Işıklandırması yeterli olmayan aynada yapılan makyaj, pek de istenildiği ölçüde olmaz. Etkili bir aynada kendinizi gördüğünüzde ise gerçekten hayal kırıklığına uğrarsınız. Kaliteli yaşamın olumsuz etkileri arasında ise beklenmedik endişe ve tedirginlikler vardır. Makyaj yaparken özellikle dikkat etmemiz gereken elbette ki çevrenin ışıklandırmasıdır.

Yüz Şeklinden Bihaber

Siz de yüz şeklinizden bihaber misiniz? Yüz şeklini bilmeden öylesine makyaj yapmak gibi bir hata var. Gözlerinizin düşük, kapalı veya badem mi, burun şekli ve yanakları hangi şekilde? Bu sorulara bireysel yanıt vermeniz gerekiyor. Belirleyici bölgelerin birbirinden farklı makyaj uygulaması vardır. Makyaj esasları da yüz şekline göre değişir. Kişisel olarak yüz şeklinizi doğru biçimde tespit etmelisiniz. Kontur ve aydınlatıcıları da hem kaliteli seçmeli, hem de doğru biçimde doğru yere uygulamalısınız. Detaylar ve daha etkili sonuçlar için makyaj uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Abartılı Rimel

Göz kamaştıran ve bakışlarda etki yaratan, kuşkusuz kirpiklerdir. Aşırı make-up uygulamaları veya eskimiş rimel uygulamaları durumu zorlaştırır. Kötü ve kalitesiz görünüme neden olur. Aşırı makyajın kendisi zaten artık demode ve zararlıyken, aşırı rimel uygulamasının tarifine ne hacet? Makyajınız ne kadar etkili olursa olsun, rimel uygulaması abartılı ve kalitesiz ise tümünün etkisi olumsuz neticelenecektir. Doğal ve sade rimel uygulamalarına önem vermelisiniz.

Hatalı Kapatıcı Kullanımı

Kapatıcılar gibi fondöten kullanımı da riskli makyaj uygulamalarındandır. Ten rengine uygun ve kaliteli fondöten seçmek, doğru ve kaliteli biçimde uygulamak büyük önem taşıyor. Aşırı fondötenden kaçının ve sade, hafif uygulamaya özen gösterin. Kapatıcılar yanlış yerde kullanıldığında ve aşırı uygulandığında ciltte yaşlı ve kuru görünüme neden olur. Dolayısıyla sade, hafif ve azami düzeyde uygulanmalıdır.

Abartılı Fondöten

Kapatıcılar gibi fondötenlerin de riski büyük. Kaliteli fondötenlerin seçimi önemlidir. Her fondöten cilde uygulanmamalıdır. Ten rengine uygun seçilmelidir. Kapatıcı ve rimellerde olduğu gibi sade, hafif oranlı fondöten uygulanmalıdır.

Uçuk Kaş Rengi

Son zamanların modası dikkat çekici kaşlar ama gözden kaçırılan bir husus var. Her şey moda olsa da her moda olan şek, herkese yakışmıyor ve uygun olmuyor. Ten rengine yakışan ve yakıştığından emin olunan kaş şekilleri tercih edilmelidir. İfadeleri, bakışları olumsuz etkileyen, kötü görünüme neden olan kaş makyajında renklendirmeyi doğru yapmak gerekiyor.

Çok Parıldamayın!

Makyaj eğitimleri (trendler) arasında yer alan sedefli farlar, ışıltılı aydınlatıcılar, renkli nemlendiriciler, neon renkli rujlar ve ışıltılı allıklar son zamanların en çok tercih edilenleri arasındadır. Ancak tümü ASLA aynı anda kullanılmamalıdır. Aksi durumda güzel ve etkili görünümden ziyade, doğallıktan uzak ve yapmacık bir ceset görünümü ortaya çıkmaktadır. En büyük hatalarından birisi aşırı parıldama sevdasıdır.

Tüm Yüze Bronzlaştırıcı Uygulama

Yaz aylarında çoğunlukla bronzlaştırıcı tercih edilir. Tüm yüze de sıkça uygulanmaktadır. Ancak gerçekten kalitesiz bir makyajın başlıca nedenlerinden birisi bronzer (bronzlaştırıcı) uygulamasının tüm yüze uygulanmasıdır. Temel hata, kişiyi olduğundan fazla esmer, kemiksiz görünmeye sürmesidir. Doğallıktan uzak her şey iticidir. Abartı ve tüm yüze uygulamadan sakınmalısınız. Bu mühim hatanın önüne geçmek için bronzerı yalnızca yanaklara, burun ve de T-Bölgesine hafif kıvamda uygulamak yeterli olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir