Sağlıklı ve Kaliteli Bir Cilde Kavuşmanın 21 Yolu

Canlı, sağlıklı ve kaliteli bir cilde kim kavuşmak istemez ki…

21 basit yöntemle sağlıklı ve kaliteli bir cilde sahip olunabilmektedir. 21 ipucuyla pürüzsüz, aydın, yumuşacık ve canlı bir cilt elde etmek mümkündür. Cilt sağlığı ve güzelliği birçok insan ve özellikle de bayanlar için büyük öneme sahiptir. Cilt güzelliği ve sağlığı konusunda ise en önemli etken nitekim cilt bakımıdır. Cilt bakımıyla beraber birkaç önemli ilke ise kusursuz ve can alıcı görünüme sahip cilt etmenin yegâne vesilesidir.

 1. Düzenli ve yeterli uyku: Düzenli, dengeli ve yeterli miktarda uyku uyumanız cilt güzelliği ve sağlığı için büyük önem arz ediyor. Yeterlilikle beraber kaliteli uyku da olmazsa olmazlardandır. Cildin yorgunluğunu atması, yenilenmesi ve canlanması için uyku şarttır. Günde en az 7 saat düzenli ve kesintisiz kaliteli uyku uyumalısınız.
 2. Bolca narenciye tüketme: Narenciyenin her türünü tüketmelisiniz. Limon sağlığa ve organların çalışmasına olumlu etki ederken, portakal ise ihtiyacınız olan C Vitaminini sizlere sunacaktır.
 3. Cilt masajı: Cildinize cilt temizliğinden sonra ve uykudan önce narince masaj yapmalısınız. Nemlendirici krem vasıtasıyla masaj yapmaya özen göstermelisiniz.
 4. Güneşten korunma: Cilt için en büyük düşmanların başında güneşin zararlı UV-UHV gibi ışınları geliyor. Cildi bu tür zararlı ışınlara karşı korumanız ciddi önem teşkil ediyor. Güneşte uzun süre kalmamalı ve yüksek işlevli güneş koruyucu kremler kullanmalısınız.
 5. Düzenli cinsel ilişki: Fiziksel, ruhsal, beyinsel ve dış görünüm olarak cinsel yakınlaşma, sevişme ve karşı cins ile cinsi münasebet yaşama halleri gereklilik arz eden ve sağlıksal açıdan çok büyük faydalar sağlayan eylemlerin başında gelir. Düzenli bir cinsel ilişkinizin olduğundan emin olmalısınız. Seks hayatınızı düzenli, kasıntı ve endişeli hallerden kurtarmanın yollarını bulmalısınız. Cilt sağlığınızla birlikte yaşam kaliteniz için de olmazsa olmaz bir önem teşkil etmektedir.
 6. Sivilce ve aknelerle mücadele: Asla sıkmanız tavsiye edilmediği gibi, bilinmeyen ilaç ve yöntemler de kullanılmamalıdır. Sivilce ve akne sorunları genellikle üç nedenden ötürü oluşur. (Birden farklı nedenleri de söz konusu olabilmektedir.) Cildin aşırı yağlı olması ki, bu durum cildin sebum dengesizliğinden veya aşırı nemsizliğinden kaynaklıdır, ergenlik çağı ve çevresel güneş, toz vb. gibi etkenler. Uygun krem ve doğal ürünlerle sivilce ve akne sorunlarını ortadan kaldırmalısınız.
 7. Siyah noktaları da unutmamak: Siyah noktalar cilt görünümünü olumsuz etkileyen sorunlardan birisidir. Cildi kirli gösterir. Siyah nokta bantlarıyla veya doğal yöntemli maskelerle siyah noktalardan kurtulun.
 8. Çikolata tüketin: Çikolatadan kasıt elbette ki dark-bitter çikolatadır. Normal bilinen çikolatalarda şeker ve etken maddeler fazla olduğundan cilde zarar verir ve sivilceye neden olur. O yüzden bitter çikolata yemelisiniz.
 9. Düzenli egzersiz yapın: Günlük bir rutin haline düzenli egzersiz yapın. Cilt ve beden sağlığı için önemlidir. İhmal etmemelisiniz.
 10. Bolca su tüketin: Su hayattır. Cildin de en büyük hayat kaynağıdır. En az 2 litre günlük su içmelisiniz. Düzenli ve temiz su tüketmeye özen gösterin.

+11 Madde

 1. Cilt maskesi uygulayın: Cildinize haftada bir kez doğal ve evde hazırlayacağınız cilt maskelerinden uygulayın. Cildin temizlenmesiyle birlikte pürüzsüz ve canlı olmasına yardımcı olur.
 2. Bitki çayı için: Siyah çaydan ziyade bitkisel çayları tüketmeye çalışın. Özellikle ıhlamur, papatya çayı ve yeşil çay cilt için faydalıdır.
 3. Yüz fırçalama: Donukluğa ve solgunluğa çare fırçalamaktır. Yüzünüzü haftalık 2 defa fırçalayın. Kan dolaşımını hızlandıracak ve ölü hücrelerden cildi arındıracaktır.
 4. Makyaja HAYIR: Az makyaj yapın. Makyaj aralığı az, makyaj ürünlerinin kullanımı en az oranda olmalıdır. Hatta mümkünse ASLA makyaj yapmayın. Makyaj ürünlerinin büyük oranı cilde gerçek manada zarar verir. Doğal yöntemler güzellik için kâfidir. Unutulmamalıdır ki, makyaj cildi güzelleştirmez ve güzel yapmaz. Sadece geçici güzel gösterir.
 5. Canlandırıcı mendil: Nemlendirici ve canlandırıcı etkiye sahip mendili yanınızdan eksik etmeyin. Bu özellikte ıslak mendille yüz ve el temizliğinize özen gösterin.
 6. Güzel ve ferahlatıcı duş: İçeriksel ve farklı yöntemlerle cildi duş altında besleyin. Aşırı sıcak sudan kaçının ve sert liflemelerden uzak bir duş keyfi yaşayın.
 7. Dudak nemlendiricisi: Ruj yerine dudak nemlendiricisi kullanın. Çatlamalara, kırık ve çizgili görünüme mani olacaktır.
 8. Sıkça badem tüketin: Omega 3 ve E vitamini bakımından oldukça faydalı ve zengin olan badem, fındık, ceviz gibi gıdaları tüketin.
 9. Kremlerde azami kullanım: Krem kullanacaksınız nitekim. Ama olabildiğince az ve uzun aralıklarla olmalı. Günde bir defa az miktar kullanmalısınız. Aşırı oranlar bir süre sonra adeta bağımlılık yapmaktadır. Eller saat başı kremleşmeyi isteyecek ve kuruyup, çatlak görünüm sağlayacaktır. Doğallık ve nem dengesini kremler ciddi oranda cildin bozar.
 10. Gözlere bakın ki onlar da bakabilesiniz: Gözlerin sizin ve bizim hayatımız. Yorgunluktan bitkin düşen göz kapakları ve gözler, göz çevresinde ciddi sorunlara neden olur. Göz bakımınıza özen gösterin. Eyeliner gibi ürünleri az kullanın veya hiç kullanmayın.
 11. Gülümseyin: Cildin güzelliğini ve güzel halini gülümsemek gösterir. Olabildiğine gülmeye özen gösterin. Gülmek güzel görünüme vesiledir. Canlı ve sağlıklı görünmek için yegâne şartlardan birisi gülümsemektir.

Sağlıklı Zihne Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlılıklı kalmanız dileğiyle…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir