Depresyondan Kurtulma ve Depresyon Tedavisi

Yapılan araştırmalara göre depresif bozukluk ve depresyon halinden kurtulmak, bu rahatsızlığı tedavi etmek mümkündür. En çok tercih edilenler ise antidepresanlar ve psikoterapi uygulamalarıdır. Her iki uygulamanın beraber yürütülmesiyle başarı oranı daha fazla elde edilmektedir. Başlıca depresyondan kurtulma ve tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Psikoterapi (Psikolojik – ruhsal tedavi), Konuşma terapisidir.
 • Alışkanlık değiştirme,
 • Ağır seyreden depresyonlar için Antidepresan (Depresyon karşıtı) ilaç kullanımı

Depresyondan çıkmak için fiziksel etkinliklerle beraber içsel huzuru bulmak ve ruhsal açlığı doyurmak gerekiyor. Yaşam kalitesini yükselmek büyük önem arz ediyor. Yoga, doğal meditasyon, ilahi arınma gibi yöntemlerle ruhsal huzur elde edilmelidir. Öncelikli olarak ise Psikoterapiye başvurulmalıdır.

Depresyondan Kurtulma Süreci

Zorlu ve meşakkatli bir süreçtir. En önemli unsur depresyondaki kişinin bilincinde olarak doğru ve kendine en uygun tedavi yöntemini seçmesidir.

Depresyonun Tedavi Edilmediği Durumlarda Ne olur?

Düzeyi ve türü ne olursa olsun mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi durumda durum çıkmaza ve çözülmesi zor bir hale dönüşecektir. Tedavi edilmediği takdirde alkol, uyuşturucu, sigara gibi zararlı bağımlılıklar baş gösterir. Kişi, rahatlamak ve mutlu olmak için her tür şeyi mubah sayacaktır. Fuhuş, Cinsellik, Cinayet, Şiddet, Ahlak dışı eylemler vb. durumlar boy gösterecek, kişi her dem mutlu olmanın yolunu arayacaktır. Sosyal ve ailevi hayat altüst olacak, kişi çevresine ciddi zararlar verecektir.

NOT: Depresyon anında ve kısa sürede çözülebilecek bir rahatsızlık değildir. Uzun yıllar devam edebilir. Birkaç yıl sonra çözülse bile farklı ve istenmeyen bir olayla tekrar gün yüzüne çıkabilir.

TEHLİKELİ DEPRESYON HALİ: Depresyondaki kişi, ölüm, cinayet veya intihar düşünmeye başlamışsa depresyonun en üst haline yükselmiş demektir. Muhakkak tedavi edilmelidir.

Depresyondan Kolay Kurtulma Yolları

Mevcut tedavi ile yürütülmesi tavsiye edin bir takım eylemler vardır. Depresyondan kurtulmak ve depresyona karşı önlemler almak için önem taşımaktadır.

 • Gün ışığından olabildiğine çok faydalanın.
 • Dışarıya sık sık çıkıp, nefes alın.
 • Spor yapın ve her gün en az 30 dakika yürüyün.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Karbonhidratlı gıdalardan uzak durun. Bolca su tüketin.
 • Çok fazla uyumayın. Sabahları mutlaka erkek kalkın.
 • Kendinize bireysel hedefler belirleyin, planlayın ve bitirici uygulamalarla büyük adımlar atın. Zorlandığınız durumlarda uzmanlardan veya yakınlarınızdan destek alın.
 • Televizyon ve İnternetten biraz uzak durun ve doğayla, çocuklarla, yaşlı ve diğer canlılarla vakit geçirin.
 • Yaşam Kalitenizi artıracak ilkeleri ve alışkanlıkları öğrenip, uygulamaya özen gösterin.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir