5 Adımda Ofiste Mutlu Olma

Ofiste mutlu olmanın beş yöntemi bulunuyor. Birçok kez işyerinde bireyler motivasyon eksikliği yaşamakta, kendilerini mutsuz hissetmektedir. Yaz aylarının sonu, kış aylarının başında daha da stresli geçen iş hayatında çalışma motivasyonu ciddi anlamda düşer. Kariyer Koçları ise bu durumun değiştirilebilir olduğunu belirtiyor ve beş yöntemle nasıl mümkün olabileceğini anlatıyor.

İşleri Karıştırma

Ofiste her gün aynı işi yapmaktan vazgeçip, biraz değişiklik yapın. Farklı bölümlerden kişilerle görüşüp, kaynaşın ve molalarda bir köşede derin düşünme veya yürüyüş yahut daha farklı uğraşlar edinin.

Resmin Büyüğünü Görme

Büyük bir şirketin çalışanlarından iseniz ve görev sınırları belli ise büyük resmi gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Yapbozun bir tek parçası olmak, size değersizlik hissi bazen verebilir. Amaçsız duygulara düşürebilir. Etrafınızdaki diğer iş arkadaşlarınızla sohbet etmeye başlayın, işleri hakkında konuşun ve parçaları zihninizde yerleştirin.

Fark Yaratma

Yardım derneği dışında hangi işte çalışırsanız çalışın, insanlar için bir farkındalığı olmadığını düşünürsünüz. Kimsede de farkındalık yaratamadığınızı sanırsınız. Bu da motivasyonunuzu düşürür. Çalışanlar arasında bağ eksikliği sezersiniz. Verdiğiniz hizmet veya ürün müşterileri nasıl etkiliyor, başarı hikâyelerini, yorumları okuyarak işe koyulun. Şirket dışından insanların yaşantısındaki yarattığı olumlu veya olumsuz farkları inceleyin. İşinize daha sevecen ve bağlı bir hal almanızı sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Değişimi Başlatma

Yeni ve büyük bir projeyi başlatmak yahut girişimde bulunup, üstlenmek tek başınıza sizi korkutabilir, ürkütebilir. Fakat bu durum sizi asla şirkete karşı projelerinizi, parlak fikirlerinizi sunmaya mani olmamalıdır. İletmekten çekinmemelisiniz. İnisiyatif almakta cesur olun. Kendinizi özgür bırakın. Başarısızlık korkusuna ASLA kapılmayın. Bu üstlendiğiniz sorumluluk sizi şirkette görünür kılacaktır. Başarı ve özveri arzusuyla motivasyonunuz yerine gelecektir.

Soru Sorma

Soru sorun. Yaptıklarınız hakkında geri bildirim almak için üstlerinizle resmi bir görüşme ayarlamaya ihtiyacınız yok. Beklemeniz de gerekmiyor. Yöneticinizle yapacağınız çok kısa bir sohbet dahi ondan görüşlerini alma fırsatı doğurur. Sizin için adeta somut bir geri bildirim fırsatı olabilir. Sor sormaktan çekinmemeli, etkili ve iyi çalışan olduğunuzu fark edeceksiniz. Belli kusurları duyacak, belirsizlik durumundan çıkacaksınız ve kendi gelişimlerinizi kendiniz ölçümleyebileceksiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir