Sağlıklı ve Kaliteli Yaşamın Cevherleri

Sağlıklı ve kaliteli yaşamanın altın kuralları vardır. Kalbi korumak, alkolden ve sigaradan uzaklaşmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, spor ve egzersiz yapmak gibi mühim sağlıksal unsurlar söz konusudur. Temiz ve tertipli olmaktan uyku haline, cinsel hayattan stresli yaşantıya kadar sağlıklı ve kaliteli yaşamanın birçok kuralı belirlenmiştir. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Rahşan Turan’ın da katkılarıyla elde edilen sağlıklı ve kaliteli yaşamın cevherleri olmazsa olmaz niteliklerle belirtilmiştir.

Değeri Bitmeyen Cevher

Beden sıhhati her şeyin üzerinde gibidir. Hasta düşmemesi, esenlik ve sıhhat içinde olması büyük önem taşıyor. Sağlılık yaşama adına kişi, kişisel temizliğine, beslenmesine ve sportif etkinliklerine dikkat etmelidir. Yaz-Kış hastalıklarına yakalanmadan hayatını idame ettirmelidir. Sağlık, hayatın değeri asla bitmeyecek olan cevheridir.

Sağlığa Giden Cevherler

Kaliteli bir hayata sahip olmak için en önemli unsur olan sağlığa dikkat etmek gerekiyor. Egzersiz, kalp sağlığı ve beslenme oldukça önemlidir. Sağlıklı bir bedene sahip olmak ve sıhhati korumak için uyulması gereken 10 unsur bulunuyor.

 1. Düzenli ve etkili spor yapmak,
 2. Sağlıklı beslenmek; yağlı gıdalardan uzak durmak, fazla yememek, kahvaltı yapmak, meyve-sebze tüketmeye özen göstermek,
 3. Alkol, sigara ve uyuşturucu ASLA kullanmamak,
 4. Tüm gün oturmamak, aktif olmak ve hareket etmek,
 5. Kişisel temizlik ve bakıma, çevresel temizliğe dikkat etmek,
 6. Stres, üzüntü, endişe, keder hallerinden uzak durmak,
 7. Cinsel hayata dikkat etmek ve sağlık ilkeleri ekseninde yürütmek,
 8. Yeterli uyumak ve kaliteli uyku hali içinde geceleri geçirmek,
 9. Haftada bir kez dahi olsa şehirden uzaklaşmak, doğaya kaçmak,
 10. Her zaman kontrollü olmak; kilo, sağlık, düşünce, plan ve yapılacaklar listesine ilişkin psikolojik güvencede olabilmek.

Tedbir Almak

Kalk sağlığınızı koruyun. Kalbe faydalı olan her şeye önem verin, zararlı unsurlardan uzak durun.

Beslenme

Dengeli ve düzenli beslenmeye, sağlıklı organik gıdalarla besin almaya özen gösterin. Fazla şekerli ve tuzlu gıdalardan uzak durun.

Kilo Başa Bela

Birçok hastalık, birçok arzunun engel paneli olan kilo, günümüzde büyük bir sorun teşkil ediyor. Her derdin temel kaynağı kilodur. Boy ve yaş oranınıza uygun kiloyu öğrenin ve ideal formlarda olmaya özen gösterin. Aşırı kilolardan arınmak için çaba sarf edin. Kalp, beden, kemik, ciğer vb. birçok organın düşmanı kilodur. Ayrıca sosyal birçok etkinlikten sizler mahrum bırakır.

İllet Şey!

Gerçekten günümüzün en belalı illeti sigara ve alkoldür. Birçok ölüm, hastalık ve kötü alışkanlığın temel kaynağı sigara ve alkoldür. Tümünden uzak durmaya çzen göstermelisiniz.

Fiziki Egzersiz

Düzenli spor yapmalısınız. Şeker, kalp, meme kanseri, depresyon, bunalma ve bunama gibi daha birçok hastalığın ilacı egzersizdir. Kalp sağlığı için spor önemlidir. Spor ve  sağlık egzersizleri;

 • Kalbe sağlık verir,
 • Kalp çarpmasını önler,
 • Tansiyonu düşürür,
 • Kilo kontorlünü sağlar ve zayıflatır,
 • Kan pıhtılaşmasını engeller,
 • Şeker hastalığını engeller,
 • Stres ve depresyona devadır,
 • Zihnin toparlanmasına ve yorgunluğu atmasına yardımcıdır.

Ayrıca gezinti yerine hızlı yürüyüşe önem verin.

DİKKAT: Ölüme davetiye çıkarmayın! Isınma hareketlerini yapmadan ASLA spora ve ağır egzersizlere başlamayın. Ani koşma, ısınma yapmadan mekik ve şınav hareketlerine yeltenmeyin.Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir