Kaliteli Yaşayabilmek İçin

Kaliteli bir hayat yaşayabilmek, dertsiz ve kedersiz bir yaşamla beraber,  refah ve mutluluğun yeteri düzeyde olmasıdır. Kaliteli bir hayat yaşamak için 3 önemli unsuru adet edinmek yeterlidir; Azaltmak, Bırakmak ve Çoğaltmak.

AZALTIN

Daha kaliteli bir hayat yaşayabilmek için yediğiniz yemeği ve yemeğin de tuzunu azaltarak ilk adımı atın. Beraberinde çayınızın şekerini ve kullanmakta olduğunuz eşyaların âdetini azaltın. Harcadığınız parayı ve boşa geçen zamanı da azaltmanız gerekiyor. Hele gözyaşını ve kafaya taktıklarınızı ise hayli hayli azaltmanız gerekmektedir. Kıyafetlerinizi, kuruntularınızı ve bilgisayar başında harcadığınız zamanı da azaltın. Telefonla uğraştığınız vakitle beraber insanlardan beklentilerinizi ve televizyon izlemeyi muhakkak azaltın.

BIRAKIN

Artık şikâyet etmeyi ve çekingenliği bırakın. Rezil olma korkusu ve mazeret üretmeyi de bırakmanız gerekiyor. Başkaları için yaşamayı, yapamam düşüncelerini, olumsuz düşünmeyi ve olumsuzluk ifade eden sözcükleri bırakı, itin bir kenara artık. Surat asmayı ve ön yargıyı da bıraktıktan sonra herkesi eleştirmeyi, herkesi düzeltmeyi bırakın.

ÇOĞALTIN

Gülümsemeyi ve de sevmeyi çoğaltın. Olumlu düşünmeyi, bolca dua etmeyi ve şükürde bulunmayı çoğaltın. Ayaklarınızın toprakla temasını ve renkli kıyafetler giyinme alışkanlığınızı çoğalmaya çalışın. İyi hissettiren müzikleri ve içtiğiniz su miktarını da çoğaltmalısınız. Çocuklarla geçirdiğiniz zamanı daha da çoğaltın. Teşekkürü, selamı, özür dilemeyi ve mazur görmeyi çoğaltmadıkça kaliteli bir hayat yaşamanız olası değildir. Alttan almayı, sevginizi hak edene vermeyi bilerek istikrarınızı ve hayal kurmayı çoğaltın. Güzel söz söylemeyi ve bolca kitap okumayı olabildiğine çoğaltın.

Kaliteli bir hayat için geniş görüşlülük ve görev sahibi olmak gerekir. Kaliteli bir hayat yaşayabilmek, maddi imkânların ötesinde manevi sahiplik ve yeterliliğe bağlıdır. Yaşam tarzınızı iyi belirlemelisiniz;

Kaliteli yaşamak mı?

Güvenli yaşamak mı?

Zengin yaşamak mı?

Amaçsız yaşamak mı?

Yoksa yaşamamak mı yahut daha farklısı mı?

Yaşamak yetmez, kaliteli yaşamak lazım. Kaliteli yaşamak da yetmez, kaliteli yaşatabilmek de gerek.

Azaltıp Bıraktıktan ve Çoğalttıktan sonra ayrıca başlamalısınız da.

BAŞLAYIN: Yeni bir spora, kahvaltı alışkanlığına, yeni dil öğrenmeye, mobilyaların yerini değiştirmeye, yoga veya meditasyona, namaz kılmaya, hayvanları ve çevrenizdeki bitkileri tanımaya, sağlığınıza özen göstermeye, Mütevazı yaşamaya, Bağış yapmaya, sağlıklı beslenmeye, sabırlı olmaya ve işlerinizi vaktinde, hakkıyla tamamlamaya başlayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir