Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer

Her yaşta her kişide özellikle de yaz aylarında sıkça görülen lekelerin bir aman sonra kişiyi rahatsız ettiği bilinen bir gerçektir. İlk akla gelen güneş lekeleri olsa da cilt sorunlu Lekeler, çiller, sivilce ve akne lekeleri, yaşlılık belirtisi olan köyü lekeler, hamilelik dönemine ait kahverengi lekeler ve doğuştan gelen lekeler sıralandığında uzayıp giden bir listeye dönüşür.

Lekeleri engellemek için öncelikle neden olan etkenlerin bertaraf edilmesi gerekir.

Cilt Lekelerinin Oluşum Nedenleri

Ciltte lekeler renk farklılaşması olarak belirir. Bu durumun temel nedeni ise melalin pigmentinin ciltte birikmesidir. Bu duruma ise neden olan durumlar şöyle sıralanabilir;

 • Uzun sure güneş altında kalınması,
 • Kalıtsal etkenler,
 • Kullanılan bazı kozmetik ve kimyasallar yahut ilaçlar,
 • Solaryum gibi organik olmayan bronzlaşma işlemleri…

Sadece yüz değil aynı zamanda göğüs, boyun, kol ve neredeyse tüm vücutta görülebilir.

Cilt Lekelerinin Giderilmesi

Cilt lekelerinin giderilmesinde medikal uygulamalar

 • Asit bazlı kimyasalların kullanılması: özellikle güneş lekelerine etkilidir. Dikkate alınması gereken durum; asitli maddelerin kansere neden olan özellik taşıyor olabilmesidir. Sadece güneş lekeleri değil, sivilce lekeleri için de etkilidir.
 • Kimyasal pigmentler: Derinin üst kısmını soyma işleviyle leke giderir. Ancak hassas deriler için kabuklanma ve yanma gibi sorunlar söz konusu olabilmektedir. Sadece sorunlu kısımlara uygulanmalıdır.
 • Lazer uygulamaları: Tıpkı kimyasal peeling mantığı gibidir. Ciltte soyulmalar olur. Lekelerden oldukça kolay kurtulmak mümkündür. Ancak yan etkileri de dikkate alınmalıdır. Genellikle bilinen yan etkileri; kaşıntı, ağrı yanma, kabuklanma ve morarmadır.
 • Mezoterapi yöntemi
 • Leke giderici krem: Eczanelerden alınabilmektedir. Kozmetik yönlü kremler, ilaç bazlı kremler kullanılabilir.
 • Cilt lekeleri için Maske: Lekelerin giderilmesi için evde kolayca yapılabilecek uygulamalardan biridir.  Doğal medikal yöntemlerle maskeler yapılabilmektedir.

Cilt Lekelerine Özel Maskeler

Limon Maskesi

Malzemeler:

 • Maydanoz
 • Taze Limon Suyu

Hazırlama: Maydanozlar doğranıp kaynar suya atılır. 15 dakika kaynatılıp soğumaya bırakılır. 5 yemek kaşığı taze limon suyu ilave edilir. Karışım yüzdeki lekelere günlük pamuk yardımıyla uygulanır. Limon ciltteki lekeler için yok edici etkiye sahiptir.

Limon Maskesi 2

Malzemeler:

1 yemek kaşığı kâfur yağı,

2 yemek kaşığı rendelenmiş maydanoz,

2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık,

1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan,

1 çorba kaşığı kil

Hazırlama: Bütün malzemeler iyice karıştırılıp ardından yüzün geneline veya yalnızca lekeli kısımlarına sürülür. 20 dakika kadar ciltte bekletilip ılık suyla yüz yıkanır. Bu maskenin ortalama 2 hafta düzenli olarak yapılması olumlu netice için önemlidir.

Tüm bilinen yöntemlere ilaveten A, E ve C vitaminlerinin de güneş lekelerini açmaya yardımcı olduğu unutulmamalıdır. Bu vitaminlerin ise ilaç veya yemek yoluyla alınabilir.

Güzel bir cilt için lekesiz ve pürüzsiz bir görünüm şarttır. Yaşam kalitesini etkileyen önemli unsurlardandır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir