Açken Yenilmemesi Gereken Besinler

Açken Yenilmemesi Gerekenler

Açken yenilmemesi gerekenler birçok kişinin önemsemediği bir durum.

Siz de bazılarımız gibi sabah uyanır uyanmaz kahveye sarılanlardan mısınız? Yoksa bazılarımız gibi güzel bir kahvaltı ile güne başlayanlardan mı? Güne nasıl başlarsanız başlayın ama sabah aç karnına kesinlikle tüketmemeniz gereken bazı besinler var.

Sağlık, hayatın olmazsa olmazıdır. Tüm unsurların başı sağlık, akabinde ise kaliteli yaşamdır. Dolayısıyla sağlığımızı etkileyen her şeyi göz önünde bulundurmalı ve açken midemize zarar verebilecek besinlerden kaçınmalıyız. Peki zararlı besinler neler?

Güne başlarken yapmanız gereken en önemli şey kahvaltı. Bunu bilmeyen kalmadı artık. Aç iken yedikleriniz, günün ilerleyen saatlerinde size huzur verebildiği gibi huzursuzluk da verebilir ve hayatı, günü size dar edebilir.

Domates

Domates, ülkemizde çokça tüketilen bir besin ve C vitamini, diğer antioksidan bileşenler bakımından da oldukça zengin. Ancak kahvaltı da bulundurulması gereken besinler arasında değil. Ne yazık ki, Anadolu’nun birçok köşesinde kahvaltıların vazgeçilmezi olmayı başaran domates, aslında aç iken midemize zarar veren besinlerin başında geliyor. İçeriğindeki “Tannik Asit” kaynaklı mide asitinin yükselmesine ve mide sorunlarının baş göstermesine neden olur. Bu yüzden aç karnına uzak durmanız gerekenler arasında domates geliyor.

Gazlı İçecekler

Gazlı içeceklere çok değinmeye aslında gerek yok. Çünkü ne denli mideye zarar verdiği bilinen bir gerçek. Aç veya tok, zararları büyük. Ancak aç karnına içilmesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına neden olmakta. Gazlı içecekler, içerdikleri maddelerle şeker seviyesini normalin üzerinde 8 kat daha fazla artırır. Alışkanlık haline getirilmesi ise kansere davetiye çıkarır. Kesinlikle aç karnına tüketilmemelidir.

Mayalı Hamur İşi Besinler

Sabah kahvaltısında çok sık tercih ettiklerimizin başında hamur işi besinler geliyor. Ancak maya bulunan hamur işi besinler mide şişmesine neden olur. Mide astarını ise ciddi düzeyde tahriş eder. Çabuk tüketilebilir gıdalar arıyorsanız mayalı hamur işi besinleri değil, taze meyveleri tercih etmelisiniz. Sabah kahvaltıda olabildiğince beyaz ekmek tüketmeyi de azaltmanızı öneriyoruz.

Baharatlılar

Aç iken baharlı besinler de tüketilir mi? Tüketenler oldukça fazla ne yazık ki. Baharatlı besinler, aç karnına mide mukozasına zarar vermektedir. Birçok mide rahatsızlığının nedenleri arasında baharatlı besinlerin aç karnına tüketimi var. Hazımsızlığa neden olduğu da bilinmektedir. Sarımsak, acı biber, zencefil gibi baharatlı gıdalar bunların başında geliyor ve kahvaltıda tüketilmemesi gerekiyor.

Tatlılar

Aslında tatlılar da tıpkı gazlı içecekler gibi aç iken yenilmemesi gerekenler arasında toplumun iyi bildiği besinlerden. Tatlı ve şekerlemeler, midede çabucak sindirilebilen gıdalar. Ancak kana da karışımı o denli hızlı ve pankreastaki insülin düzeyinin ani yükselmesine de neden olan besinler. Neticede ise şeker hastalığına davetiye çıkarmak oluyor. Ayrıca göz bozukluğunun başlıca nedenleri arasında aç karnına tatlı yeme geliyor. Sabah bir çikolata, kek ne kadar göze zarar veriyor, anlatmak olanaksız. Aç karnına kesinlikle tatlı tüketmemelisiniz.

Yoğurt

Yoğurt, içerisindeki laktik asit ve bakterileriyle oldukça faydalı bir besin. Ama aç karnına oldukça zararlı besin. Açken yenilmesi durumunda mide asidi tarafından etkisiz hale getirildiği için yoğurt, süt ve süt ürünlerindeki fayda kaybolur ve ölür. Ayrıca mide asidi oluşumuna neden olur. Güzel bir kahvaltıdan 1 – 2 saat sonrası birkaç kaşık yoğurt oldukça fayda vericidir.

Armut

Armut da yenilmemesi gerekenler arasındadır. Yemememiz gereken besinlerden biri, çünkü çok fazla lif içerir. Tok karnına sağlıklı ve faydalıdır. Ama açken o kadar faydalı değil, hatta zararlıdır. Karın ağrısına neden olur. Bu yüzden armudu tahıl ve yulaf ezmesi ile tüketmenizi öneriyoruz.

Yenilmemesi Gerekenler Besinlerin Şahı Muz

Muz, kesinlikle aç karnına yenilmemesi gereken besinlerin lideridir. Sağlık açısında faydalı meyvelerin başında geldiği gibi, aç karnına tüketildiğinde de zararlı besinlerin başında Muz geliyor. Muz, aç karnına yenilirse kandaki magnezyum düzeyini ani olarak artırır. Bu da kalp için risk demektir ve kalbe gerçekten zarar verir. Ayrıca sindirimi zorlaştırır, kabız olma durumunu yükseltir. Bu yüzden sabahları aç karnına kesinlikle muz, yenilmemesi gerekenler arasındadır.

Ayrıca uyku öncesi yenilmemesi gereken gıdalara da bu yazımızda göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir