Migren Ağrısını Gideren 8 Besin

Migren Ağrısını Gideren 8 Besin

Migren, kronik olarak devam eden baş ağrılarındandır. Tedavisi bulunan nörolojik bir hastalıktır. Yaşam kalitesini düşüren hastalıkların başında migren gelir. Zonklama veya sakaklarda keskin ağrı şeklinde görülür. Çoğunlukla da ilginçtir kadınlarda görülür. Başladı mı adeta bitmek bilmez. Kişinin tüm hayatını ve yaşam kalitesini berbat eder.

Peki, Migrenden kaynaklı ağrılara ne iyi gelir?

Migren ağrılarını bazı doğal yöntemlerle azaltmak mümkündür. Doğru ve etkili beslenme düzeniyle beraber bazı besinleri ilave etmek yeterli olacaktır.

Migren Gideren Avokado

Avokado, tropikal bölgelerde yaygın yetişen meyvelerdendir. Migren ağrılarına karşı oldukça etkili meyvelerdendir. Lutein ve Zeaksantin gibi antioksidan bileşenler içermesinden dolayı migren ağrılarıyla baş etmek için ideal gıdadır. Düzenli ve yeterli oranda Avokado tüketimi, kronikleşen migren ağrılarını engeller.

İncir

İncir, lif, magnezyum, manganez, Sodyum, B6 Vitamini ve Potasyon bakımında zengin meyvelerin başında gelir. Birçok derde deva olduğu gibi, Migren ağrılarının dindirilmesinde de etkilidir. Birçok uzman, İncirin içeriğindeki potasyumun bağ ağrılarına iyi geldiğini ifade etmektedir. Haftada birkaç defa, birkaç adet tüketebilirsiniz. İncir, Ceviz ve Bekmez üçlüsünü denemenizi tavsiye ederiz.

Somon Balığı

Omega 3, Folik Asit ve B2 Vitamini bakımından en zengin içeriğe ve bileşene sahip besinlerden birisi Somondur. İçeriğindeki Omega 3 Vitamini, sinirlerin korunmasını ve dengelenmesini sağlar. Bu sayede beyin işlevlerinin sinirlerle alakalı rahatsızlıklarını dindirir. Somon balığının dışında hamsi ve ton balığının da migren ağrısını dindirici etkisi vardır.

Tatlı Patates

Tatlı Patates, içerik bakımından zengin besinlerdendir. Yüksek lif kaynağı ve potasyum zenginidir. Kanser ve baş ağrılarına karşı etkilidir. Lezzetli olduğu kadar bağ ağrılarıyla mücadelede de faydalı sonuçlar sunar, rahatlatıcı etkisi vardır.

Havuz ve Yaz Meyvesi Karpuz

Öncelikle beyin ve birçok hastalık için bol miktarda su içmek gerekiyor. Su ile beraber sulu gıdaların tüketimi de önemli. Sulu ve zengin bileşenli gıdalardan olan Karpuz ve Havuç, baş ağırısı ve benzeri sorunlara karşı dindirici etkiye sahiptir. Bol miktarda ve mevsiminde tüketilmelidir.

Karalahana ve Kinoa Etkisi

Hastalıklarla mücadelede Kinoa ve Karalahananın da faydası büyüktür. Magnezyum ve demir içerdiği için Kinoa, Omega 3 açısından zengin olduğu için Karalahana ağrılar ve migrenin sebep olduğu ağrılar ile mücadelede etkilidir. günlük yemek ve salatalarda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Olmazsa Olmaz Yoğurt

Yapılan bazı araştırmalar, yoğurdun içeriğinde bulunan B vitaminin baş ağrılarına iyi geldiği ve migrensi zonklamaları dindirdiği görülmüştür. Şayet çok sık migrenden kaynaklı baş ağrısı yaşıyorsanız yoğurt bulunmaz bir nimet olacaktır. Akşamları ve günün belli zamanlarında tüketmenizi tavsiye ederiz. Öyle ki, düzenli yoğurt tüketimi, ağrı ataklarını engelleyecektir.

Limonlu Su

Öncelikle limon ve limon suyunun yaşam kalitesindeki yerini ne kadar çok anlatsak da tam olarak faydasını anlatmış olamayız. Güne limonlu su ile başlamak ne kadar faydalı, kelimeler yetmez bunu anlatmaya. Sağlığa faydaları saymakla bitmez. Özündeki yüksek orantılı C Vitamini, baş ağrılarına da iyi gelmektedir. Ağrı ataklarına karşı yarım bardak limon suyu içmek, 2 çay kaşığı tuz ilave edip tüketmek gerçekten büyülü bir dokunuş sunacaktır. Sizleri çok daha ferah, dinç ve rahat hissettirecektir.

Bir de Bizden Bonus: Tarçınlı Masaj

Başınızın ağırsı hala dinmiyor mu? Baş ağrınıza bir deva daha sunalım. Başınızda ağrı olduğunda birkaç çubuk tarçını alıp ezin ve toz haline getirin. Macun kıvamına gelene kadar su ekleyip, karıştırın. Sonra bu karışımı şakaklarınıza ve özellikle alın bölgesine sürüp, masaj yaparak uygulayın. 25 – 30 dakika bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın. Bu özlü karışım, başta migrenden kaynaklı ağrıları ve çeşitli baş ağrılarını dindirmeye yardımcıdır.

Ağrısız kaliteli günler dileriz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir