Daha Mutlu Nasıl Olunur?

Her insan mutlu olmak ister ve yaşantısı boyunca mutluluğu arar. Daha çok, daha iyi ve uzun süreli bir mutluluk elde etmek için neler yapmak gerekiyor? Her şeyden önce her zaman mutlu olmak mümkün mü, bunu bilmek gerekir. Peki, Nasıl mutlu olunur?

Her Zaman Mutlu Olunabilir mi?

Mutluluk, mesut ve bahtiyar… Her biri eşanlamlı sözcüklerdir ve bu olguya dair yanlış bir inanış toplumda hâkimdir. Sürekli mutlu olma beklentisi tüm toplumun içine işlemiştir. Ancak hayatın acıya, tatlıya, strese, üzüntülere de ihtiyacı vardır. Yaşantısında iniş ve çıkışlar olmayan kişiler insani ve ahlaki özelliklerini kaybetmiş demektir.

ASLA 7/24 her daim mutluluk diye bir şey hiç bir zaman bu dünyada söz konusu olamaz.

Daha doğrusu hayatın büyük çoğunluğunu mutlu geçirmek daha mantıklıdır. Mutsuz olunan günler, mutluluğun mana kazanmasını, mutlu olma durumunun ta kendisini ifade eder. Mutsuz birisi derdinden kurtulduğunda ancak mutlu olabilir. Bu mutluluk seviyesinin doruğa çıkması demektir. Yoksa monoton ve tek düze bir memnuniyetten öteye gidemez.

Mutlu Olmak İçin Yapılan Hatalar

Bireylerin elbette ki geleceğe dönük hayalleri, idealleri, hedef ve umutları olacaktır. Fakat mevcut şartlar altında mutlu olmak ve akabinde bu tür hedefler koymak çok daha büyük önem arz eder. Yoksa bütün mutluluğu gelecekte arayacak ve hep gelecekte kalacaktır. Gelecek gelmeyecek ama bir beklenti içinde kalacaktır. Dolayısıyla da an içinde mutlu hiç bir zaman olunamayacaktır.

Bu ruh ve bilinç halindeki kişiler hiç bir zaman, nereye giderlerse gitsinler mutlu olamazlar. Mutluluk için evlenen kişi de büyük ihtimalle hayal kırıklığı olacaktır. Çünkü yine mutlu olamayacaktır. Yapılan birçok araştırma, bekar halinde mutsuz olanların, evlendiklerinde de mutlu olamadığını gösteriyor. Mutlu kişi, evlendiğinde çok daha fazla doyum almakta, mutluluğu daha da artmaktadır.

Yaşadığı yerleri terk ederek mutluluğu aramak da büyük hatalardandır. Öyle ki bu konuda Milan Kundera, şu cümleyle konuyu özetlemiştir; “Yaşadığı yeri terk etme arzusundaki insan mutsuz insandır.”

Daha Mutlu Bir Hayat Yaşamak ve Mutlu Bir Birey Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Evvela bireysel bir çaba ve farkındalık gerektiği belirtilmelidir. Mutlu olmak için hiç bir zaman birini,  bir şeyleri veya bir olayı beklememelisiniz.

Nasıl mutlu olunur? “İnsanları geçmiş veya gelecek sadece teselli eder ama asla mutlu etmez. Mutluluk Anda gizlidir.” (Mevlüt Baki Tapan) Mutlu olmak istiyorsanız anı yaşamalısınız. Bir insanı mutlu eden, mutluluk hormonlarını aktif hale getiren ve ruhsal hazzını artıran bir takım unsurlar vardır. Bu unsurlar kişiye fayda sağlayarak mutluluğunu artırmakta ve mutluluk düzeyini üst segmentlere taşımaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 1. Düzenli egzersiz yapma,
 2. Yeterli ve kaliteli uyumak,
 3. Yeni bir şeyleri denemek, deneyim edinmek,
 4. Entelektüel olarak kişiyi doyurucu etkinliklerde bulunmak,
 5. İntikam ve kin duygularından kurtulmak ve ne pahasına olursa olsun AFFETMEK.
 6. Kendi özüne karşı merhametli davranmak,
 7. ASLA kendisini veya sevdiklerini başkalarıyla kıyaslamamak,
 8. Yaratıcı eserler ortaya koymak ve sunmak,
 9. Hatalardan pişmanlık yerine yeni öğrenimler elde etmek,
 10. Hobiler edinip, özenli uğraş sahibi olmak,
 11. Yavaşlayabilmek,
 12. Öncelikleri belirtmek,
 13. Değişim ve değişikliklere her daim hazır olabilmek,
 14. Düzenli ve sağlıklı beslenmek,
 15. Sağlık yaşamak,
 16. Mükemmeliyetçilikten kaçınmak,
 17. HAYIR, Demeyi bilmek,
 18. Meraklı olmak,
 19. Derin nefes almak ve nefes egzersizleri yapmak,
 20. Başkalarına yardımda cömert olmak ve iyilik etmek,
 21. Bireysel olarak mutlu olduğunuz an ve olayları gözlemlemek ve onlarla daha fazla meşgul olmak,
 22. Sahip olunan güzellikleri not almak ve farkında olmak,
 23. Güneşe çıkmayı, doğayla baş başa kalmayı ihmal etmemek,
 24. Yeni insanlar tanımak ve yeni şeyler öğrenip öğretmek,
 25. Çocuklarla ve yaşlılarda daha çok zaman geçirmek,
 26. Hayata mana ve gaye verecek işlerle meşgul olmak.

Sizce Nasıl mutlu olunur?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir